Преносимо интервју Јоване Домуз, некадашње ученице наше школе
Written by Administrator Thursday, 12 September 2024 15:24
Јована Домуз: Наша колекција уникатних камених ручки је израз моје страсти за детаљима и елеганцијом
Често чујемо да ручке не само да унапријеђују визуелни дојам ентеријера, већ и да су веома издржљиве, што доприноси њиховом дуготрајном задовољству.
Интервју: Јована Домуз, архитектица
Јована Домуз, рођена је 06.07.1992. у Чачку. Одрасла у Зворнику гдје је завршила основну и средњу школу. Основне и мастер студије Архитектуре и Урбанизма на факултету техничких наука у Новом Саду. Оснивач је фирме Дистрицт Хоме. Извршни директор и партнер фирме БраксПро ДОО.
Разговарамо са успјешном архитектицом и дизајнерком ентеријера која своје коријене вуче из сликовитог Зворника, гдје су је природне љепоте инспирисале на развој страсти према архитектури. Током свог професионалног пута, имала је прилику да ради на престижним пројектима, као што је Пупинова Палата, што је значајно обликовало њену каријеру. У овом интервјуу сазнат ћемо како је њен пут од потраге за праксом до лидерства у пројектовању и дизајну стамбено-пословних комплекса текао, те како функционалност и пажња према детаљима играју кључну улогу у њеном раду.
За почетак, реците нам нешто о себи и Вашем путу ка архитектури и дизајну ентеријера.
Одрасла сам у Зворнику, граду крај Дрине, чије су ми природне лепоте и окружење у великој мери обликовали личност и подстакли интересовање за архитектуру. Даље школовање и професионални развој сам наставила примарно у Србији, где радим и дан данас. Током мастер студија, имала сам среће да се придружим бироу мог ментора Ивана Бракочевића, и то сасвим случајно, у потрази за праксом. Први пројекат на којем сам радила био је Пупинова Палата, један од најзначајнијих стамбено-пословних комплекса у Новом Саду. Иван је имао огромно поверење у мене као студента, што ми је омогућило стицање непроцењивог знања и искуства које ме је обликовало као архитекту. Та прилика била је кључна за мој даљи професионални развој. Данас се примарно бавим пројектовањем стамбено-пословних комплекса, док се дизајном ентеријера бавим кроз организацију унутрашњег простора, што је део посла у којем највише уживам.
Колико Вам је образовање помогло у развијању бизниса?
Образовање ми је дефинитивно помогло у развијању бизниса, али нисам га сматрала кључним фактором. Док су студије архитектуре и дизајна пружиле основне техничке вештине и знања, мислим да су друге вештине које сам стицала током средњошколских дана биле од великог значаја. На пример, искуство у глуми ми је помогло да развијем вештине комуникације и презентације, док су односи с људима и вештине у коришћењу друштвених мрежа допринели мојој способности да ефикасно управљам и промовишем свој бизнис. Верујем да је за успех у бизнису важно да се сложи много фактора, и образовање је само један део те слагалице. Комбинација различитих вештина и искустава, заједно са прилагођавањем тржишту и потребама клијената, играла је кључну улогу у постизању позитивних резултата.
Који су кључни елементи који чине добро дизајниран простор?
Кључни елементи који чине добро дизајниран простор, по мом мишљењу, пре свега укључују функцију. Функционалност је основа за све даље одлуке у вези са опремањем и декорацијом простора. Добро решена функција значи да простор испуњава све потребе својих корисника на ефикасан и практичан начин. То подразумева разумевање како се простор користи, како се крећу људи унутар њега и како се различити елементи интегришу како би се обезбедила оптимална употребљивост и удобност. Тек када је функционалност темељно разрађена, можемо се посветити естетским аспектима и детаљима, као што су материјали, боје и облик, како бисмо створили простор који не само да је визуално привлачан, већ и практичан и удобан за свакодневни живот.
Када радите на реновацији старог простора, како одлучујете које елементе задржати, а које промијенити?
Код било каквог вида реконструкција, реновација и сличних пројеката, најбитније је поштовање елемената који имају историјску или личну вредност за власника. Реконструкције постојећих објеката су једно од најтежих поља у архитектури, и имала сам част да радим само на посебним пројектима овог типа.
Можете ли описати један од ваших најизазовнијих пројеката и како сте приступили проблемима које сте морали ријешити?
Један од мојих најизазовнијих пројеката био је реконструкција старе виле у Мељинама у Црној Гори, коју сам радила заједно са својом кумом и колегиницом Аном Кољубицки. Пројекат је био сложен због потребе да се очувају историјски елементи зграде, док се истовремено прилагођавају савременим стандардима. Приступили смо пројекту тако што смо прво детаљно истражили историјски контекст објекта и консултовали се са стручњацима за очување културног наслеђа. Историјска вредност виле није лежала само у њеним архитектонским елементима, већ и у чињеници да је то била последња локација где је краљ Александар преспавао пре атентата у Марсеју. Кроз пажљиво планирање и анализу, одлучили смо да задржимо само фасаду зграде, док је све друго било срушено и замењено новом грађевином унутар старе структуре. Кључ успеха овог пројекта био је у томе што је власник имао слуха да нас саслуша и инвестира у објекат на начин који је поштовао његову историјску вредност. Резултат је био савршен, јер смо успели да сачувамо кључне историјске карактеристике виле док смо унели савремене елементе и обезбедили функционалност потребну за савремене услове.
Реците нам више о уникатним каменим ручкама које израђујете.
Наша колекција уникатних камених ручки је израз моје страсти за детаљима и елеганцијом. Свака ручка се обрађује ручно, што гарантује да је сваки комад потпуно јединствен. Користимо светло беж травертин, који је мој омиљени камен због своје природне лепоте и софистицираности. Свака ручка коју дизајнирам, је на неки начин мој лични печат у туђем простору. Дизајнирам их као да су за мене, па да сваки комад носи посебну пажњу и љубав. Ове ручке нису само естетски привлачне, већ су и изузетно издржљиве и дуготрајне, што их чини савршеним избором за различите стилове и примене. Верујем да сваки детаљ, укључујући и камене ручке, доприноси целокупном дојму простора и додаје му посебан карактер.
Када би морала изабрати један дизајн ручке који је по Вама најпосебнији, који би то био?
Да морам да изаберем један дизајн ручке који сматрам најпосебнијим, то би била камена ручка у облику лоптице. Светло беж травертин који користим за ову ручку додаје још једну димензију њеном изгледу, чинећи је изузетно елегантном и интригантном. Ова ручка ме асоцира на мале светове које сам створила својим дизајном, што је чини заиста посебном. Иако свака ручка коју израђујем носи део моје страсти и посвећености, ова лоптица је посебна због своје јединствене форме и њених дискретних асоцијација на небеске сфере.
Каква је повратна информација од клијената који се одлуче за овај вид ручки?
Клијенти који се одлуче за камене ручке често су изузетно задовољни својим избором. Повратне информације које добијамо обично истичу не само естетску лепоту и јединственост ручки, већ и њихову функционалност и дуготрајност. Многи клијенти су импресионирани природном лепотом камена и начином на који ове ручке додају посебан карактер њиховом простору. Често чујемо да ручке не само да унапређују визуелни дојам ентеријера, већ и да су веома издржљиве, што доприноси њиховом дуготрајном задовољству. Такођер, клијенти често истичу да су јединствени дизајн и ручна израда додали лични печат њиховом простору, чиме су осећали да су добили нешто што је заиста посебно и другачије. Ови позитивни коментари нас додатно мотивишу да наставимо са стварањем ручки које су и естетски привлачне и функционалне.
За крај, имате ли неке планове у будућности?
Моји планови укључују и ширење пословања на нова тржишта и усавршавање вештина кроз додатне едукације и истраживање нових трендова у архитектури и дизајну. Узбуђена сам због свих могућности које будућност доноси и радујем се реализацији.
(ИЗВОР: home.sfera.ba)
Last Updated on Thursday, 12 September 2024 15:51